Szałwia jak stosować, jakie ma właściwości i bonusowo parę ciekawostek

Szałwia już w czasach zamierzchłych była uważana za roślinę świętą, starożytni twierdzili, iż można uleczyć nią wiele chorób, a nawet wskrzesić zmarłych. Była używana przez wiele kultur, zarówno z chęcią stosowali ją Rzymianie, jak i celtyccy druidzi.

Szałwia w przepisach i tradycji

Na południu Francji, w Prowansji, panaceum na wszystkie choroby była zupa z szałwii, ziemniaków i czosnku. Do dziś jada się tam ową zupę i do dziś popularne jest tam przysłowie, które wolnym tłumaczeniu brzmi: Kto ma szałwię w ogrodzie, ten nie potrzebuje lekarstw. Kapłani galicyjscy, druidzi, leczyli szałwią wiele przypadłości, takich jak: reumatyzm, epilepsje, kaszle czy gorączki.

Flos Medicinae dzieło medyczne słynnej w średniowieczu szkoły w Salerno, mieściło frazę bardzo często powtarzaną w przez wiele generacji lekarzy Człowieku dlaczego umierasz, gdy w twoim ogrodzie rośnie szałwia? Nie można pominąć również tego, że szałwia do dzisiaj jest używana w kuchni jako przyprawa.

Co tam ta szałwia takiego ma właściwości i korzyści stosowania szałwii

My już wiemy, ze szałwia nie jest świętym zielem, i zmarłych na nogi nią nie postawimy, niemniej jednak jest to roślina niezwykle cenna i warto posiadać ją w swoich zapasach. Ale co ta szałwia właściwie w sobie ma? Ano dość sporo: przede wszystkim olejek eteryczny oraz garbniki, a także jest bardzo bogata w witaminy B1 oraz PP, sporo tutaj też karotenu czyli witaminy A, a i witaminę C też tu odnajdziemy, ponadto występuje tu wiele kwasów organicznych. To dość sporo zdrowych rzeczy prawda?

Mały traktat o zbawiennym szałwii działaniu

Cała ta szałwiowa dobroć mieści się w liściach i to właśnie one są stosowane w zielarstwie, zawarte w nich składniki działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Szałwia to remedium na przepocenia, jest jednym z najsilniejszych roślinnych środków przeciwpotnych.

Szałwia pobudza również wydzielanie soku żołądkowego, a wywar z niej obniża poziom cukru we krwi. W drugiej połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku polscy lekarze potwierdzili doświadczalnie, że wyciągi z szałwii działa typowo estrogennie, co oznacza, że pobudzają krwawienia miesiączkowe, czyli przeszkadzają w zapłodnieniu. W Indiach do dzisiaj jest używana jako roślina przeciw zapłodnieniu. Szałwia pita jako ziółka pomaga na wiele spraw żołądkowych a także pomaga na schorzenia wątroby i nerek. Przecieranie świeżymi liśćmi szałwii dziąseł wzmacnia je zarówno tak i jak i zęby. W Anglii był również popularny gorący kompres z szałwii i octu na naciągnięte ścięgna.

Jak widzicie szałwia to ziółko dość wszechstronne, a jednak u nas wciąż mało doceniane.

Szałwia z czym to się je?

Jak wspominałem, szałwia też i w kuchni znalazła swoje miejsce, stosowana jest popularnie w Anglii, Hiszpanii, Francji, Włoszech i USA (tak, tak, ten kraj też ma własną kuchnię). Zalecam używanie szałwii do wszystkich potraw mięsnych, szczególnie tłustych dań, naprawdę pomaga w trawieniu, a komu przeszkadza zapach rybki, to może ją właśnie natrzeć szałwią. Świeże listki szałwii można dodać do ogórków kiszonych, zaostrzy to ich smak, oraz do sałatek. Sami znajdziecie jeszcze jakieś dodatkowe jej zastosowaniu na tym polu.

Niech nam rośnie zdrowa uprawa szałwii w domu i ogródku

Szałwię możemy hodować zarówno w balkonowej skrzynce jak i ogródku, potrzebuje ona dużo światła, więc doniczka w mieszkaniu może nie być wystarczająca. Wiadomo korzystajmy z okresu słonecznego i wcinajmy ja świeżą a gdy zima przybędzie cieszmy się suszoną wersją.

Related Post

3 sprawdzone sposoby jak stosować nawłoć3 sprawdzone sposoby jak stosować nawłoć

Nawłoć pospolita, jak sama nazwa wskazuje jest to ziele występujące dosyć obficie w naturze. Na terenie Europy Środkowej można ją spotkać na łąkach oraz pastwiskach. Cechuje się przede wszystkim stosunkowo wysoką łodygą, która może osiągnąć wysokość dochodzącą nawet do jednego metra oraz kwiatostanem o intensywnym, żółtym kolorze. W medycynie naturalnej wykorzystywana jest głównie jako środek […]

Uncategorized

Melisa na włosy i skórę domowe kosmetykiMelisa na włosy i skórę domowe kosmetyki

Ostatnio był krótki wpis o tym, jakie właściwości ma melisa wewnętrznie. Dziś króciutki tekst o tym, jak zastosować to zioło zewnętrznie. Melisa jest dostępna na wyciągniecie ręki, zarówno suszona, jak i świeża. Tą ostatnią w doniczkach znajdziemy choćby w marketach spożywczych. Nie polecam jednak kupować jej, jeśli planujecie uprawę – mi marketowe ziółka umierają zwykle […]

Uncategorized

Zioła na uspokojenie dla zdrowia duszyZioła na uspokojenie dla zdrowia duszy

Dążenie do zdrowego funkcjonowania organizmu jest bardzo mocno zauważalne u współczesnych ludzi. Tempo życia, wszechobecny pośpiech, stres i silnie przetworzona żywność są czynnikami, które w negatywny sposób rzutują na codzienne funkcjonowanie organizmu, w tym także na sferę mentalno-nerwową. Poszukiwanie coraz innych i bardziej skutecznych metod w radzeniu sobie z problemami natury wolicjonalnej spowodowało odkrycie na […]

Uncategorized