Melisa na włosy i skórę domowe kosmetyki


Ostatnio był krótki wpis o tym, jakie właściwości ma melisa wewnętrznie. Dziś króciutki tekst o tym, jak zastosować to zioło zewnętrznie. Melisa jest dostępna na wyciągniecie ręki, zarówno suszona, jak i świeża.

Tą ostatnią w doniczkach znajdziemy choćby w marketach spożywczych. Nie polecam jednak kupować jej, jeśli planujecie uprawę – mi marketowe ziółka umierają zwykle w przeciągu miesiąca, ewentualnie wyglądają jakbym uprawiała je na Saharze.

Poniżej kilka pomysłów na domowe kosmetyki z melisy.

Płukanka z melisy na włosy

Przepis na płukankę jest bardzo prosty – zaparzamy herbatę, studzimy, a następnie nakładamy na namoczone włosy. Można trzymać je nieco dłużej, można spłukać niemal od razu. Melisa świetnie działa na szybko przetłuszczające się włosy, oczyszczając je i unosząc. Zioło delikatnie nawilża skórę głowy, pomagając unormować problemy z nadmierną produkcją łojotoku oraz przeciwdziała łupieżowi.

Melisowa kąpiel królewska

Melisa działa uspokajająco i lekko nasennie, dlatego jest wskazana w trudnych momentach, jako dodatkowe wsparcie. Jeśli nie przepadacie za herbatami ziołowymi, można zrobić sobie aromatyczną kąpiel w tym ziółku. Polecam świeżą melisę jest bardziej esencjonalna. Po wyjściu z wanny najlepiej wskoczyć od razu pod kołdrę i pójść spać – sny powinny być kolorowsze 😉

Tonik z wywaru melisy

Kolejny raz – w użyciu jest herbatka z melisy. Mocny napar stosować można jako tonik przy przetłuszczającej się skórze twarzy. Melisa delikatnie tonizuje i poprawia wygląd cery. Zaparzone zioła trzymać można w lodówce przez około tydzień – potem jednak lepiej przygotować nowy napar.

Melisa na opryszczkę

W poprzednim wpisie wspomniałam o dobroczynnym działaniu melisy na opryszczkę wargową – ja z jej wirusem zmagam się od zerówki. Mocny napar nakładam na waciku na usta. Melisa dość dobrze likwiduje opryszczkę, trzeba jednak uderzyć odpowiednio szybko, w początkowej fazie.