Majeranek na katar domowe sposoby

Niby mamy początek maja ale zmienna pogoda sprawia, że niejedna osoba łapie przeziębienie. Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości jest katar. Boli od niego głowa, mamy obtartą skórę od nosa, przesuszone śluzówki, do tego trudno się wyspać.

Majeranek prosty sposób na katar

A jednak jest prosty i banalny sposób, by pomóc sobie naturalną i bezpieczną drogą. I najczęściej czai się w szufladzie lub szafce z przyprawami. Metoda, którą opisuję, jest sprawdzona w mojej rodzinie. Generalnie stosujemy ją już przy pierwszych objawach przeziębienia.

Herbata z majeranku na katar i kaszel

Przede wszystkim fantastycznym sposobem jest picie herbatki ziołowej z majeranku. Do zaparzenia potrzebna jest łyżeczka majeranku otartego paczka kosztuje w sklepie około 1 złotego, można go także zamówić w naszym sklepiku zielarskim. Majeranek zaparzamy wrzątkiem i zostawiamy pod przykryciem na 10 minut. Po tym jeśli lubimy, możemy dosłodzić herbatkę miodem albo cukrem do smaku. Herbatkę należy spożywać 3 razy dziennie aż do ustania objawów.

Inhalacje z majeranku przy silnym katarze

Jeśli wybitnie nie podchodzi nam herbatka z majeranku można zastosować z tego zioła parówkę. Podobnie, jak w pierwszym przypadku łyżeczkę majeranku zalewamy wrzątkiem. Następnie miskę lub szklankę z naparem umieszczamy razem z własną głową pod kocem albo ręcznikiem. Wdychamy parujący wywar przez 5-10 minut.

Maść majerankowa pod nos

W łatwy sposób można także przygotować domową maść majerankową pomaga ona udrożnić zapchany katarem nos. Składniki są bezpieczne mazidło można zastosować nawet w przypadku niemowlaków. Do jego sporządzenia potrzebujemy nieco suszonego majeranku oraz bazę (niesolone masło albo olej kokosowy).

Mieszamy oba składniki razem, zostawiamy na parę godzin, mieszankę przetapiamy na małym ogniu, odsączamy przez gazę i voila można używać 😉 Brzmi nieco skomplikowanie, ale przepis jest banalny.

W jaki sposób majeranek pomaga w czasie przeziębienia?

Majeranek, choć znany jest głównie ze zbawczego działania dla żołądka, to posiada także właściwości rozgrzewające oraz przeciwzapalne. Przede wszystkim korzystnie działa na błony śluzowe nosa, zmniejszając ich przekrwienie.

Majeranek, zarówno surowy, jak i suszony, zawiera olejki eteryczne: terpineon oraz terpen, a ich wdychanie ułatwia oddychanie, co jest cenne zwłaszcza przy bardzo zapchanym nosie.

Jeśli więc szukasz ratunku i ulgi w katarze zajrzyj na półkę z przyprawami. Majeranek pomoże 😉

Related Post

Szałwia jak stosować, jakie ma właściwości i bonusowo parę ciekawostekSzałwia jak stosować, jakie ma właściwości i bonusowo parę ciekawostek

Szałwia już w czasach zamierzchłych była uważana za roślinę świętą, starożytni twierdzili, iż można uleczyć nią wiele chorób, a nawet wskrzesić zmarłych. Była używana przez wiele kultur, zarówno z chęcią stosowali ją Rzymianie, jak i celtyccy druidzi. Szałwia w przepisach i tradycji Na południu Francji, w Prowansji, panaceum na wszystkie choroby była zupa z szałwii, […]

Uncategorized

Zioła na uspokojenie dla zdrowia duszyZioła na uspokojenie dla zdrowia duszy

Dążenie do zdrowego funkcjonowania organizmu jest bardzo mocno zauważalne u współczesnych ludzi. Tempo życia, wszechobecny pośpiech, stres i silnie przetworzona żywność są czynnikami, które w negatywny sposób rzutują na codzienne funkcjonowanie organizmu, w tym także na sferę mentalno-nerwową. Poszukiwanie coraz innych i bardziej skutecznych metod w radzeniu sobie z problemami natury wolicjonalnej spowodowało odkrycie na […]

Uncategorized

Jak działa rumianek i jakie ma zastosowanie?Jak działa rumianek i jakie ma zastosowanie?

Każdy z nas zna chyba rumianek, to bardzo pospolite ziele, uważane nawet za chwast, spotykany czy to w ogrodach, czy na miedzy. Charakterystyczne białe kwiatki z żółtymi środeczkami, łodygi rumianku osiągające do 50 cm, listki pierzasto-zielone i ten bardzo charakterystyczny zapach. Z pewnością bardzo dobrze znacie to ziółko. Co rumianek w sobie takiego ma? Ano […]

Uncategorized