kasztanowiec

Kasztanowiec – 6 różnych zastosowań

kasztanowiec

Kasztanowiec zwyczajny powszechnie występujący w Polsce (popularny kasztan) to niezwykle cenna roślina dla ziołolecznictwa. Do sporządzania preparatów wykorzystywane są kora z młodych gałązek, kwiaty, a zwłaszcza niedojrzałe owoce.

Wzmacnia naczynia krwionośne

Najcenniejszym składnikiem kasztanowca jest escyna, która uszczelnia naczynia włosowate, zapobiega ich rozszerzaniu i pękaniu. Z tych względów zalecany jest dla osób z cerą naczynkową i cellulitem. Może być stosowany doustnie i zewnętrznie w formie kremów i maseczek.

Działanie przeciwzakrzepowe

Wyciągi z kasztanowca rozrzedzają krew, zwiększają jej przepływ, zmniejszają lepkość. Takie działanie poprawia przepływ krwi w żyłach i zapobiega powstawaniu zakrzepów, poprawia krążenie. Zalecany jest w leczeniu hemoroidów, zakrzepowego zapalenia żył.

Nieżyt żołądka i jelit

Garbniki zawarte w kasztanowcu działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, mają także właściwości przeciwzapalne.

Obrzęki

Okłady z kasztanowca mają właściwości ściągające, zmniejszają opuchliznę w przypadku stłuczeń, zwichnięć oraz obrzęki ciężkich nóg.

Oparzenia i odmrożenia

Właściwości przeciwzapalne i poprawiające krążenie wykorzystywane są w leczeniu lekkich oparzeń i odmrożeń.

Zapobiega żylakom

Escyna zawarta w owocach kasztanowca zapobiega rozciąganiu naczyń żylnych, poprawia ich elastyczność i nie dopuszcza do ich deformacji.

Najczęściej kasztanowiec wykorzystywany jest do sporządzania wyciągów, ale także tabletek, maści i żelów. Więcej informacji o kasztanowcu zwyczajnym i innych leczniczych ziołach znajdziesz na Lekinatury

Related Post

Zalety leków ziołowychZalety leków ziołowych

bezpieczne leki ziolowe

Leki ziołowe w ostatnich czasach stały się bardzo popularne. Z czasem zyskują one coraz to więcej zwolenników, czego przyczyną jest fakt, że posiadają one bardzo wiele atrakcyjnych zalet. Nie wywołują skutków ubocznych Przede wszystkim bardzo ważną zaletą takich leków jest to, że ich stosowanie nie wywołuje żadnych większych skutków ubocznych. Warto zauważyć, że chemiczne mikstury […]

Leki ziołowe

Venoforton – skuteczne leczenie żylakówVenoforton – skuteczne leczenie żylaków

Venoforton

Dla jednych żylaki są jedynie problemem estetycznym (początkowa faza pajączków na nogach), dla innych to już problem zdrowotny. Nie tylko pojawiają się widoczne zgrubienia żył, ale także swędzenie, pieczenie, ból, uczucie ciężkości oraz kurcze nóg. Przyczyny żylaków Żylaki dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem, ale istnieją czynniki, które szczególnie […]

Leki ziołowe