Jak działa rumianek i jakie ma zastosowanie?


Każdy z nas zna chyba rumianek, to bardzo pospolite ziele, uważane nawet za chwast, spotykany czy to w ogrodach, czy na miedzy. Charakterystyczne białe kwiatki z żółtymi środeczkami, łodygi rumianku osiągające do 50 cm, listki pierzasto-zielone i ten bardzo charakterystyczny zapach. Z pewnością bardzo dobrze znacie to ziółko.

Co rumianek w sobie takiego ma?

Ano dość sporo, przede wszystkim odmiany wykorzystywane w zielarstwie są bogate w olejek lotny z bardzo ważnym składnikiem, jakim jest chamazulen, ponadto związki flawonoidowe, pochodne kumarynowe oraz cholinę. Polska odmiana rumianku o nazwie Tonia jest bardzo bogata w te składniki i wykorzystywana w hodowli.

Ale na co rumianek pomaga?

Rumianek przede wszystkim działa przeciwzapalnie, stosuje się zewnętrznie napary z rumianku lub Azulany (czyli zagęszczone wyciągi alkoholowe) do okładów i przymoczek przy zapaleniach skóry, poparzeniach, owrzodzeniach żylakowatych czy trudno gojących się ranach.

Rumianek pomaga też przy stanach zapalnych powiek i spojówek, a tampony nasączone wyciągiem pomagają przy wielu dolegliwościach organów rodnych. Naparem z rumianku płuczemy gardło przy anginie bądź zapaleniu dziąseł.

Napar z rumianku podaję się przy nieżytach żołądka oraz jelit a także przy przewlekłym zapaleniu nerek lub pęcherza a także przy rożnych stanach skurczowych, Rumianek również działa kojąco na bolesne miesiączkowanie.

O rumianku można by napisać całą powieść, gdyż w wielu krajach jest jeszcze powszechniej używany niż u nas, przykładowo przy wyrobie likierów czy farb do malowania na porcelanie. Ja sam bardzo lubię popijać rumianek dla przyjemności w postaci herbaty ziołowej i Was serdecznie do tego zachęcam. Więcej przeczytacie tutaj.