Dwa przypadki, w których warto zastosować łopian

Łopian jest jednym z częściej stosowanych ziół w tradycyjnej medycynie ludowej. Jego pozytywny wpływ na zdrowie znany jest od wielu wieków, dzięki czemu, roślina ta wykorzystywana jest także na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym. Najwięcej prozdrowotnych właściwości znaleźć można w korzeniu łopianu. Kiedy warto sięgnąć po tę niesamowitą roślinę?

Problemy zdrowotne – cukrzyca, niestrawność, dolegliwości układu moczowego

Właściwości, jakie zawiera łopian pomagają w leczeniu rozmaitych chorób. Zawarte w nim składniki działają na przykład hamująco na przyrost poziomu cukru w organizmie, dlatego herbatki łopianowe często spożywane są przez dietetyków. Łopian posiada także silne działanie moczopędne, oczyszczając organizm przyspiesza jego regenerację. Napar z korzenia łopianu pomaga również przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego – niweluje niestrawność oraz ogranicza wzdęcia.

Szeroki wachlarz zastosowań w kosmetyce

Działanie lecznicze, choć bardzo pożądane, to tylko jeden aspekt właściwości jakie posiada łopian. Roślina ta jest również na szeroką skalę wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny. Olej z korzenia łopianu rewelacyjnie działa na regenerację zniszczonych kosmyków włosów. Zapobiega również powstawaniu zmarszczek na cerze przez co znacznie spowalnia procesy starzenia się skóry.