3 sprawdzone sposoby jak stosować nawłoć

Nawłoć pospolita, jak sama nazwa wskazuje jest to ziele występujące dosyć obficie w naturze. Na terenie Europy Środkowej można ją spotkać na łąkach oraz pastwiskach. Cechuje się przede wszystkim stosunkowo wysoką łodygą, która może osiągnąć wysokość dochodzącą nawet do jednego metra oraz kwiatostanem o intensywnym, żółtym kolorze. W medycynie naturalnej wykorzystywana jest głównie jako środek odkażający i bakteriobójczy. Jak stosować nawłoć aby dbać o zdrowie i chronić się przed chorobami?

Napar z nawłoci

Ze względu na swoje właściwości moczopędne, ziele to powinno być dostarczane organizmowi z dużą dawką płynów, w przeciwnym razie może szkodliwie wpłynąć na pracę nerek. Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie kwiatów i liści nawłoci jest przygotowywanie z nich naparu. W celu jego uzyskania należy kwiaty zalać wrzątkiem i pozostawić do parzenia przez około dwadzieścia minut.

Lekka i orzeźwiająca herbatka

Znacznie mniej intensywne działanie na organizm człowieka wykazuje herbatka nawłociowa. Sposób jej przygotowania jest bardzo podobny do przyrządzania naparu, z tą różnicą jednak, że proces parzenia jest o wiele krótszy – w tym przypadku wystarczy herbatkę parzyć kilka minut.

Składnik kremów i balsamów odżywczych

Nawłoć wykazuje również działanie uszczelniające naczynka krwionośne. Z tego względu często dodawana jest do kremów i balsamów odżywczych. Macerat z tego zioła można wykonać także samodzielnie jednak potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza, odnośnie wykorzystania młodych pędów rośliny.